Gelenekten geleceğe: Caria Silk


2007 yılından bu yana ipek böcekçiliği konusunda çalışmalarını sürdüren Müberra ve Yaşar Aydoğan çifti, yollarına yeni markaları Caria Silk ile devam ediyor… Çift, kaybolmaya yüz tutan bir geleneği Caria Silk markası ile hayata geçiriyor.

Çoğu kişinin hayalidir büyük şehrin kalabalığından kaçıp kurtulmak. Çoğumuz hayal ederiz ama pek azımız bunu başaranlar arasında yer alır. Müberra ve Yaşar Aydoğan çifti ise bu şanslı kişilerden sadece biri. Bankacılık sektöründeki kariyerlerini bir kenara bırakan çift, 2005 yılında Muğla’nın Datça ilçesine yerleştiler. Hemen aklınıza gelen sorunun yanıtını verelim. Sanmayın ki sermayeleri vardı. Pazarda tezgah açtılar. Yaptıkları ürünleri ve gümüş yüzükleri sattılar… Bir yıl sonra Eski Datça’da bugün hala atölye ve mağaza olarak kullandıkları Datça Sanat’ı açtılar. Burada gümüşün yanına sedef kakma, cam boyama, cam altı ve vitray gibi pek çok alanda ürünler vermeye başladılar. 2007 yılına gelindiğinde ise hobilerine bir de ipek böcekçiliğini eklediler. Uzun uğraşlardan sonra adım adım ipek böcekçiliğini öğrendiler. İpek böceği nasıl yetiştirilir, ibrişim iplik nasıl elde edilir, dokuma tezgahı nasıl yapılır ve kumaş nasıl dokunur, bunların hepsini kimi zaman köydeki yaşlı ninelerden kimi zaman da Anadolu’nun dört bir yanına dağılmış eski zanaatkarlardan öğrendiler. Ve bu macera böyle devam ederken yavaş yavaş ürünler de tezgahlardan çıkmaya başladı.


Geleneğin keşfi
2007 yılında hobi olarak başlayan bu süreçte pek çok tasarım ve ürüne imza atan çift, 2014 sonunda ise Caria Silk markasını hayata geçirdiler. Bu yedi yıllık dönem aslında bizim iş dünyasında sıkça ifade ettiğimiz Ar-Ge dönemi oldu diyen Yaşar Aydoğan, marka adının nasıl doğduğunu ise şöyle anlatıyor: “Şu anda Muğla sınırları içinde olan Datça, eski bir Karya (Caria) yerleşimi. Bu bölgede tarihin eski devirlerinden bu yana ipek böcekçiliği ve ipek dokumacılığı yapılıyor. Bize bunu ilk olarak Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde hocamız Fuat Kökek önerdi. Bölgenin tarihinde böyle bir sanatın olduğunu ama unutulduğunu söyledi. Biz de bu sayede bu fikir ile tanıştık. Bu dönemde her şeyi adım adım öğrendik. Önce genel olarak ipek hakkında bilgi edinmeye çalıştık. Köydeki yaşlı teyzelerimizden ipek böceği yetiştiriciliği ve dokumacılığı ile ilgili bilgileri yavaş yavaş öğrenmeye başladık. Onlarla beraber 2007 yılında ipek böceği yetiştirmeye başladık. Sonra dokuma denemeleri yaptık. Anadolu’nun farklı bölgelerindeki dokuma çeşitlerini öğrenmeye başladık yine. Çok sayıda ili gezerek bu geleneği sürdüren ustalardan işi ve inceliklerini öğrendik. Tezgah yapımını, dokumayı geliştirmeyi kısaca süreç içerisinde gereken her şeyi adım adım yavaş yavaş öğrenerek elimizden geldiğince uygulamaya çalıştık. Yaklaşık yedi yıllık oldukça uzun denilebilecek bir sürecin ardından 2014 sonunda ise Caria Silk markası gün yüzüne çıktı.”

Karya-Prensesi-Ada
Karya Prensesi Ada


Karyalı Prenses’in ipek elbisesi vardı
Ürünlere verilen marka adının geleneğin yaşatılması fikrine dayandığını belirten Yaşar Aydoğan, “Şu anda Muğla sınırları içinde olan Datça, eski bir Karya (Caria) yerleşimi. Bu bölgede tarihin eski devirlerinden bu yana ipek böcekçiliği ve ipek dokumacılığı yapılıyor. Örneğin M.Ö. 344-341 yılları arasında kraliçelik yapan Büyük İskender’in manevi annesi Kraliçe Ada’ya (Karyalı Prenses olarak da tanınır) ait kalıntılar şu anda Bodrum Kalesi’nde yer alıyor. Kraliçenin ham ipekten dikilen peplosunda (tek parçadan oluşan elbise) altın süslemeler, kuşak üzerinde ise mavi boncuklar bulunuyor. Yani özetle Anadolu’nun en eski uygarlığı olan Karya’da ipek üretiliyordu. Biz de yaklaşık 30 yıl önce yok olmaya yüz tutan ipek böcekçiliğini ve üretimini yine bölgenin adını anarak hayata geçirmeyi hedefliyoruz” diyor.

e-ticaret sitemiz yayında
Eski Datça’ya yaz aylarında hem Türkiye hem de dünyanın dört bir yanından çok sayıda turist geliyor. Ürünlerin yapıldığı ve satıldığı atölyeyi ziyaret eden ve yapılan ürünleri inceleyen çok sayıda turist oldukça olumlu geri dönüşlerde bulunuyor. Zaman içinde yapılan ürünlere yenilerini eklemeye başladıklarını ve zamanla belli bir kemik müşteri kitlesine ulaştıklarını ifade eden Yaşar Aydoğan, “Müşterilerimiz her yıl yolları Eski Datça’ya düşünce bize de uğramayı ihmal etmiyorlar. Hatta kimi müşterilerimize ürünlerimizi de kargo ile yollamaya başladık. Biz de bu birikimden güç alarak hem onlara her zaman ulaşabilmek hem de yaptığımız bu işi daha geniş kitlelere ulaştırmak adına e-ticaret sitemizi de hayata geçirdik” diyor.

Bir geleneği yeniden gün yüzüne kavuşturan Caria Silk, ilk aşamada e-ticaret sitesi hayata geçirdi. Sitede şu anda başlangıç olarak aksesuar, banyo ve giyim kategorilerinde olmak üzere şal, fular, peştamal, bornoz, baş havlusu ve pareo gibi pek çok ipek ürün yer alıyor. Hepsi el tezgahında üretilen ürünler , geleneksel yöntemlerle bakır kazanlarda yapılan doğal boyama ile ipek yumuşaklığı ve kalitesini kullanıcıların beğenisine sunuyor.

Ayrıntılı Bilgi

Özgür Aydoğan
0 252 712 89 13
0 535 330 78 15
ozgur.aydogan@cariasilk.com
www.cariasilk.com