Metamorfoz sanat evi açıldı

Kategori: Basın Odası - Haberler | 0

metamorfoz-sanat-evi-acildi-2Datça’ya sanat dolu bir çehre kazandıran Metamorfoz Sanat Evi düzenlenen bir kokteylle sanatseverlere kapılarını açtı.

Datça’nın ilk sanat evi olan Metamorfoz Sanat Evi kapılarını sanatseverlere açtı. Nadire Özkan Schulze, İbrahim Erim ve Evinç Özgen tarafından Ambarcı Caddesi’nde hizmete sokulan sanatevi için bir açılış kokteyli düzenlendi. Tiyatro sanatçısı Alp Öyken ve Fotoğraf sanatçısı Yaşar Saraçoğlu’nun da davetliler arasında yer aldığı sanat evi açılışı Datça’dan birçok sanatseveri biraraya getirdi.
Açılışa katılan davetliler, Yaşar Saraçoğlu’nun sanat evi duvarlarını süsleyen fotoğraflarını hayranlıkla incelerken Özkan Schulze’nın Çöpten Heykeller sergisi de davetlilerin oldukça dikkatini çekti.

‘BÖCEKTEN GÖMLEĞE’
Açılış töreninde, Datça’nın geleneksel ipek böcekçiliğini yeniden canlandırmaya çalışan Yaşar Aydoğan ve Müberra Poyrazoğlu çiftinin, ipek böceğinin hayat döngüsünü anlatan ‘Böcekten Gömleğe’ adlı belgeseli de davetlilere gösterildi. Yumurtadan tırtıla, tırtıldan kelebeğe giden bu döngünün içinde hayatını sürdüren ipek böceğinin hayat döngüsünü anlatan belgesel büyük bir ilgiyle izlendi.
Belgeselin ardından Aydoğan çiftinin ‘Datça Sanat’ adlı atölyelerinde ürettikleri ipek kumaşlardan dikilen kıyafetlerin sergilendiği defileye geçildi. Türk kadınının asil duruşunu gözler önüne seren ipek, şık tasarımlarla birlikte modellerin üzerinde adeta hayat buldu. Defilede ipek kumaşlar, gelinlikten elbiseye farklı tasarımlar ile geçmişten geleceğe ışık tuttu. İpek kumaşlardan tasarlanan 4 parçalık özel koleksiyonu tanıtan modeller profesyonel mankenlere taş çıkarttı. Defilenin finalinde ise podyuma ipek gelinlikle çıkan Sevcan Ünalan damgasını vurdu. Göz kamaştıran defile davetliler tarafından uzun süre ayakta alkışlandı.
Defilenin 6 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu belirten Yaşar Aydoğan “İpek böcekçiliği Datça’nın eski bir geleneği. Unutulmaya yüz tuttuğunu görünce bu geleneği yeniden canlandırmak için harekete geçtik ve 2006 yılında ‘Datça Sanat’ adı altında bir atölye açtık. Defilede yer alan tasarımların hepsi Datça’da ürettiğimiz ipek böceklerinden elde ettiğimiz ipeklerle yapıldı. Tamamen Datça ürünüdür. 6 yıl önce böyle bir çalışmanın içerisine girdik. Bunu başardık ve şuanda çok mutluyuz” dedi.

MÜZİK DİNLETİSİ
Davetlilere zengin menülü kokteyl verilen açılışta renkli görüntüler de yaşandı.Özlem Kavaller ve Bedri Gargın’ın sunduğu müzik dinletisi katılımcılara keyifli anlar yaşattı. Program müzik dinletisi eşliğinde verilen ikramlarla sona erdi.
Sanatevinin işletmecisi Nadire Özkan Schulze, Metamorfoz sanat evini ilçeye kavuşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Meslek hayatı boyunca oyunculara eğitim vermenin yanı sıra sahneye koyduğu oyunlarda da oynayan Schulze, Sanatevi’ni açma amacını, mekanda sanatsal disiplinler arası buluşma sağlamak ve paylaşmak olarak açıklarken, özgün eserler üretmek istediklerini de ifade etti.

Yarımadanın Sesi
5 Haziran 2011

http://www.yarimadaninsesi.com/haberdetay.asp?ID=753