İpekböcekçiliği yeniden Datça ekonomisine kazandırılıyor

Kategori: Basın Odası - Haberler | 0

ipekbocekciligiDatça’da yöresel tarım ürünlerine sahip çıkarak, daha çok gelir getiren tarımsal ürünlerin yaygınlaştırılmasına yönelik bir çalışma başlatan Gıda,Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü bu konuda önemli bir adım daha attı. Müdürlük, geçmiş yıllarda Datça kültüründe önemli bir yeri olan ipekböcekçiliğini yeniden ekonomiye kazandırma amacıyla bir çalışma başlattı.

Datça’daki dut ağacı sayısını artırarak işe başlayan Müdürlük, çalışmalar kapsamında yaptığı yaklaşık 2 bin adet ücretsiz dut fidanı dağıtımıyla üretimi yaygınlaştırmaya çalışıyor.

 

‘DUT AĞACI SAYISINI ARTTIRACAĞIZ’

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Murat Durmaz yaptığı açıklamada, ipeğin, Datça’nın günlüğünde yeniden yer alması ve ekonomik girdi sağlaması amacıyla çalışmalara başladıklarını bildirdi. İlçedeki dut ağacı sayısının azlığına dikkat çeken Durmaz “İlçemizde 80’li yılların başında unutulmaya yüz tutmuş İpek böceği yetiştiriciliği ve dokuma, Eski Datça ve Hızırşah köyümüzde 5 yıldan bu yana hayat bulmuş. 2011 yılı 380 kg kozadan 70 kg iplik elde  edilmiştir ve Hızırşah’da dokuması yapılmaktadır. İlçemizde İpek böceği yetiştiriciliğinde dut ağacı sayısı azlığı önemli bir eksikliktir. İpek böcekçiliğinde en önemli hammadde olan dut yaprağı ihtiyacında yaşanan güçlükleri aşmak amacıyla İl Müdürlüğümüz tarafından Kozabirlik’ten  temin edilen 1950 adet dut fidanı Hızırşah köyü başta olmak üzere, muhtarlık ve çiftçilere ücretsiz dağıtıldı” dedi.

 

Yarımadanın Sesi

Haber linki

http://www.yarimadaninsesi.com/haberdetay.asp?ID=229